Każdy pacjent zmagający się na co dzień z nadciśnieniem tętniczym powinien koniecznie rozważyć zakup ciśnieniomierza nadgarstkowego. Jest to bowiem nowoczesne urządzenie, które znakomicie łączy w sobie wysoką funkcjonalność z łatwością użytkowania oraz dokładnością pomiaru. Jego posiadanie w znacznym stopniu usprawnia prowadzenie dzienniczka medycznego (niezbędnego podczas wizyt w gabinecie lekarskim).
Odpowiedni rozmiar to kwestia priorytetowa
Ciśnieniomierz nadgarstkowy stanowi świetny wybór zwłaszcza dla osób starszych i ograniczonych ruchowo, ponieważ pozwala na szybkie i całkowicie bezbolesne dokonywanie pomiaru ciśnienia tętniczego w domowym zaciszu. Wybierając konkretny model, warto najpierw zweryfikować rozmiar zastosowanego mankietu. Musi on być idealnie dopasowany do obwodu nadgarstka, bo w przeciwnym razie uzyskiwane wyniki mogą się okazać niemiarodajne. Praktycznym rozwiązaniem są mankiety zapinane na rzep z regulacją w zakresie od 12,5 do 22 cm. Zwróćmy również uwagę na obecność w konstrukcji przejrzystego wyświetlacza z podświetleniem (ułatwi korzystanie ze sprzętu po zapadnięciu zmroku), wskaźnika zużycia baterii i pojemnej pamięci podręcznej.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy – pożądane funkcje
W przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja pomiaru – margines błędu powinien oscylować w granicach plus/minus 3 mmHg. Jeśli chodzi o zasilanie, to w zupełności wystarczy jedna lub maksymalnie dwie baterie typu AA. W codziennej eksploatacji przydatne okażą się z pewnością następujące funkcje:
- automatycznego wyłączania urządzenia
- wykrywania poważnych zaburzeń rytmu mięśnia sercowego
- uśredniania kilku ostatnich rezultatów
- głosowego prezentowania wyników
- łączenia z aplikacją zainstalowaną na smartfonie (poprzez Bluetooth)